O nás
Proč byste měli zavítat právě k nám

Proč Lamprecht?

Lamprecht von Prag je mistr zmíněný v seznamu členů Liechtenauerovy společnosti (Liechtenauer Gesselschaft) sdružující pravděpodobné žáky Johanna Liechtenauera, polomytického zakladatele nejznámější technické linie německé školy šermu. Sám Lamprecht po sobě, pokud je známo, nezanechal žádný text. Kvůli jeho lokalizaci do Prahy jsme si dovolili zaštítit naši skromnou společnost jeho jménem, tím se symbolicky snažíme navázat na přerušenou tradici starého šermu.


Co děláme?

Věnujeme se studiu šermu podle mistrů z okruhu tzv. německé školy s důrazem na Liechtenauerovu linii podle pramenů ze 14. a 15. století. Pokud je třeba, uchylujeme se doplňkově i k technikám a postupům mladším, případně i z jiných kulturních okruhů.

Hlavním těžištěm je boj beze zbroje s dlouhým mečem, tzv. blossfechten.


K čemu to je?

Studium šermu je podobné jako studium jiných tradičních bojových umění a rozvíjí podobné žádoucí vlastnosti.  S tou výhodou, že se jedná o způsoby boje vzniklé v našich nebo sousedních zemí a není tedy nutné nějak přejímat způsoby naší civilisaci cizí. Nabyté znalosti zúročí (pochopitelně s daným omezením) každý účastník historických i "dřevěných" bitev a larpů, reeneactor či turnajník. Technika s dlouhým mečem se snadno aplikuje na boj tyčovými zbraněmi různé délky. V neposlední řadě je třeba zmínit význam pro sebeobranu.


Jak?

Trénink se skládá z pohybové průpravy, základů boje beze zbraně (Ringen) a dlouhého meče. Doplňkově, pro rozšíření obzorů, občas zařadíme i techniku s tesákem, pěstním štítkem, dýkou, šavlí nebo dlouhými zbraněmi.


Kdo?

Tréninky vede a jejich technickou úroveň zajišťuje Vojtěch Půlpán. Má více než dvě desetiletí zkušeností z oblasti rekonstrukčního a scénického šermu, i z jiných bojových umění. Je členem scénické skupiny "Berounští Měšťané", reeneactorského sdružení "Ogari Pogoni", zakládajícím (byť momentálně neaktivním) členem spolku "Ringen Club Praha" a spolupořadatelem veletrhu šermu a historie "Replicon".


Chcete šermovat s námi?

Budete vítáni. Je třeba být starší 15 let (výjimky po dohodě s rodiči) a mít zájem. Potřebujete jen oblečení vhodné do tělocvičny, doporučuji dlouhý rukáv a nohavice. Dále je potřeba dlouhý meč, pro začátek stačí dřevěná hůl nebo plastová trubka s délkou přibližně od podlahy k podpaždí. Omezenému počtu účastníků je možno po dohodě potřebné vybavení zapůjčit.

První ukázkový trénink je zdarma. Pravidelní návštěvníci přispívají 4OO,- měsíčně.